0 سبد سفارش باسمه

هنرمندان

ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

دالی سالوادور (Dali Salvador)

سالوادور دالی  (Salvador Dali)
این نقاش بزرگ سوررئالیست دریازدهم می سال 1904 در یکی از شهرهای کوچک کوهستانی اسپانیا متولد شد. پدرش مهم ترین مشوق اش بود برای دنبال کردن هنر و برایش یک استودیوی اختصاصی خرید. موضوع اکثر کارهای اولیه ی دالی بخش زیبای اسپانیاست که اغلب از آن به عنوان " دالی لند " یاد می کنند. ازسال 1917 تا 1927 آثارش نشان گر دلبستگی او به این منطقه اند. آثار کوبیستی اش نیز مشهور است و نخستین نمایشگاه تک نفره اش را در سال 1926 برگزار کرد. در سال 1928 به خاطر تابلوی " سبد نان " مورد توجه جهانیان قرار گرفت.
سال 1929 برای دالی سال بسیار خاصی است. در این سال او در یک نگاه دلباخته گالا الوار شد که این زن تاثیر بسیار عمیقی در زندگی و کار دالی گذاشت. گالا در تمام طول زندگی دالی عشق اش، انگیزه اش، مدیرهنری برنامه هایش و شریک زندگی اش بود. علاوه بر این در همین سال بود که دالی عضو گروه سوررئالیست های پاریس شد که به دنبال " تفسیر قابل قبول تری از ماهیت واقعیت " بودند.
دالی دیدگاه خاص خودش را از سوررئالیسم ارائه داد که هم برایش شهرت و هم غضب به همراه داشت. دالی و گالا با عقاید به ظاهر غیر منطقی و روابط " نامشروع " شان خشم خانواده دالی را نیز بر می انگیختند.گالا هنوز زن شرعی و قانونی شاعر فرانسوی، پل الوار بود.
اثر دالی ، " اسنمرار حافظه " که هنوز هم به عنوان نقطه عطف کارنامه ی دالی و جنبش سوررئالیسم محسوب می شود مقام دالی را به عنوان سرکرده ی این جنبش تثبیت کرد. سال 1934 دالی را به دلیل شایعه ی علاقه اش به هیتلر از جنبش طرد کردند. با این حال دالی از جنگ گریزان بود.
در سال 1940 به آمریکا رفت و کتاب های متعدد و بحث های بی شماری درباره شان چاپ شد. سبک منحصر به فردش او را به هنرمندی جهانی و برجسته تبدیل کرد. او وگالا در عرصه هنر آمریکا ولوله ای بر پا کردند. دالی سپس به اسپانیا بازگشت و همان جا ماند و به کارش ادامه داد. زمانی که گالا در سال 1982 درگذشت دالی هم عملاً از دست رفت. دیگر نتوانست به شکوه آثار گذشته اش برسد، سلامتی اش را از دست داد و دست آخر در 23 ژانویه 1989 در زادگاهش درگذشت.

 
جستجو