0 سبد سفارش باسمه

هنرمندان

ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

کالو فریدا (Kahlo Frida)

فریدا کالو  (Frida Kahlo)
فریدا در سال 1907 متولد ش گرچه خودش ادعا می کند متولد سال 1910 است. 1910 سال شروع انقلاب مکزیک است و فریدا دلش می خواست زندگی اش با مکزیک مدرن شروع و تمام بشود. از دوران کودکی علیه ارزش های تثبیت شده ی اخلاقی و اجتماعی طغیان می کرد و حتی در سنین نوجوانی بسیار مستقل بود. به مکزیکی بودن خود غره بود و به هر چیزی که به میراث کشورش مربوط می شد افتخار می کرد. 
در پنج سالگی فلج اطفال گرفت و بخشی ار اثرات بیماری تا آخر عمربا او ماند. در پانزده یا هجده سالگی به گفته ی خودش با اتوبوسی تصادف کرد. میله ای از شکم تا لگن اش را پاره کرد. به خاطر داروهای  نامناسب مجبور شد در طول زندگی اش افسرده و خودویرانگر باشد. نقاشی را در واقع برای تسکین دردهایش در بیمارستان شروع کرد.
دوبار با دیه گو ریورا ازدواج کرد که یکی از نقاشان و دیوارنگاران سرشناس مکزیک بود. چون بار اول پس از مدتی از همدیگر خسته شدند و طلاق گرفتند.با این حال هردو، همواره حتی در طول دوران زناشویی روابط متعددی داشتند.
دیه گو مرد خودخواهی بود و فریدا به خاطر انتقام جویی از خیانت های او این کار را می کرد. آن ها هردو در فعالیت های سیاسی از جمله فعالیت های کمونیستی نیز دست داشتند.
وجه مشخصه ی فریدا ابروهای پهن سیاه پیوندی اش بود و لباس های رنگارنگ مکزیکی اش و زیبایی چشم گیرش که همه این ها را در پرتره هایی که از خودش می کشید می توان دید.
درطول یکی از دوران های پردردش در سال 1953 نمایشگاهی در مکزیکوسیتی برگزار کرد. با این که دکترها حضور در نمایشگاه را برایش فدغن کرده بودند رفت و دقایقی بعد صدای آژیرهای آمبولانس شنیده شد و فریدا را با خود برد. تمام شب روی تخت بیمارستان گفت و نوشید و خندید. همان سال همه چیز رو به وخامت نهاد و دست آخر مجبور شدند پای راست اش را قطع کنند. حال روحی اش بدتر شد و سرانجام در سال 1954 دار فانی را وداع گفت. خیلی ها معتقدند مرگ فریدا خودکشی بوده اما مدرکی برای اثبات این حرف وجود ندارد.
شهرت فریدا به دلی پرتره هایی است که ازخودش می کشید. دربرخی از آن ها یک زن زیبای مکزیکی است و در برخی دیگر چهره ای رنج دیده و دردناک دارد. البته گاهی هم نشانه ای از سمبولیسم و تصاویرحیوانات در نقاشی هایش دیده می شود.
 
جستجو